تعداد ارزهای دیجیتال در حال حاضر به بیش از ۵۰۰۰ رسیده است. تعداد صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز نیز روز به روز در حال افزایش است. از طرفی بسیاری از ارزهای دیجیتال در صرافی‌های مختلف عرضه می‌شوند. در زمان واحد قیمت این ارزها به همراه کارمزد معاملات در صرافی‌ها با هم تفاوت می‌کند. همین مسئله باعث شده است که تریدرها دغدغه آن را داشته باشند که چگونه می‌توانند یک ارز دیجیتال را به پایین‌ترین قیمت و با کمترین کارمزد خریداری کنند. پلتفرم Open Ocean برای دستیابی به این هدف طراحی شده است. ارز Open Ocean نیز توکن اختصاصی این پروژه است. برای آشنایی بیشتر با ارز OOE تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

پلتفرم Open Ocean چیست؟

پروژه Open Ocean در سال ۲۰۱۹ کلید خورد و در سپتامبر سال ۲۰۲۰ بود که اولین نسخه آنلاین اوپن اوشن رونمایی شد. اوپن اوشن را به عنوان اولین پروژه با هدف تجمیع تراکنش‌ها می‌شناسند. همان طور که اشاره کردیم، کاربران در قالب این پلتفرم می‌توانند متوجه شوند که در حال حاضر قیمت یک ارز دیجیتال در کدام صرافی کمتر است و کمترین میزان لغزش را نیز دارد. منظور از لغزش نیز تفاوت بین قیمت مورد انتظار معامله و قیمت انجام آن است.

پلتفرم Open Ocean

تمام صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز فعال در بازار رمزارزها توسط پلتفرم اوپن اوشن زیر نظر گرفته می‌شود. مکانیزم کارکرد این پلتفرم، الگوریتم بهینه روتینگ هوشمند است. آنچه اوپن اوشن را محبوب کرده است، قابلیت دسترسی رایگان به آن برای کلیه تریدرهای شخصی و انفرادی است. تریدرهای حقوقی یا سازمانی برای استفاده از خدمات این پلتفرم باید کارمزد پرداخت کنند. ارز اوپن اوشن نیز توکن اختصاصی این پروژه به حساب می‌آید. در ادامه در خصوص کاربرد این توکن بیشتر توضیح می‌دهیم.

مزایای پلتفرم اوپن اوشن چیست؟

بسیاری از صرافی‌های بازار رمزارزها، صرفا از توکن‌هایی که روی بلاک‌چین‌های خاصی هستند، پشتیبانی می‌کنند. اوپن اوشن این مشکل را به طور کلی برطرف کرده است. شرایط برای ترید آزاد در یک مکان ثابت برای کاربران توسط این پلتفرم فراهم شده است. بنابراین کاربران زیادی از آن استقبال می‌کنند. همچنین توسعه دهندگان پروژه سعی کرده‌اند که با استفاده از مکانیزم‌های مقیاس‌پذیر شرایط را برای تجمیع نقدینگی بیشتر فراهم کنند. استخرهای نقدینگی متنوعی برای این منظور از جمله ONT، ETH و BSC مورد استفاده قرار می‌گیرد که جفت ارزهای مختلفی روی آن ذخیره می‌شود.

اوپن اوشن شرایطی را به وجود آورده است که کاربران می‌توانند در قالب آن کیف پول مد نظر خود را در صرافی‌های مختلف انتخاب کنند. البته برای این منظور هیچ‌گونه نیازی به افتتاح حساب در آن صرافی ندارد. در پلتفرم Open Ocean چند زنجیره به راحتی می‌توانند با هم ترکیب شوند و این قابلیت مهم‌ترین مزیت پلتفرم اوپن اوشن به شمار می‌رود.

تریدرهای سازمانی با استفاده از رابط کاربری اوپن اوشن می‌توانند استراتژی‌های سرمایه‌گذاری منحصر به فرد خود را برنامه‌ریزی و اجرا کنند. این در حالی است که صرافی‌های غیرمتمرکز معمولا امکانات در این حد و اندازه به تریدرهای سازمانی ارائه نمی‌کنند و با مشکل کمبود نقدینگی در بازارسازهای خودکار خود مواجه هستند.

ارز اوپن اوشن چیست؟

ارز اوپن اوشن به عنوان توکن اختصاصی پلتفرم Open Ocean به شمار می‌رود. با استفاده از ارز OOE کاربران فعال در این پلتفرم می‌توانند برای تسهیل انجام معاملات، تأمین نقدینگی و مشارکت در رأی‌گیری‌ها استفاده کنند. ارز Open Ocean بر مبنای بلاک‌چین اتریوم و استاندارد ERC-20 راه‌اندازی شده است. در مجموع تعداد کل ارز اوپن اوشن قابل عرضه در بازار برابر یک میلیارد توکن است.

ارز اوپن اوشن

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، پلتفرم Open Ocean مکانیزم حاکمیت خود را به صورت غیرمتمرکز تعریف کرده است. در نتیجه اعضای جامعه این پروژه بر مبنای تعداد ارز OOE که در اختیار دارند، از حق رأی در تصمیم‌گیری‌های خود برخوردار هستند. همچنین دارندگان این توکن از تخفیف در پرداخت کارمزد‌های گس تراکنش‌ها نیز بهره‌مند می‌شوند.

تاریخچه قیمت ارز OOE


در حال حاضر (آبان ماه ۱۴۰۰) ارز اوپن اوشن در جایگاه ۲۱۵ در بین ارزهای دیجیتال موجود در بازار رمزارزها قرار دارد. بیش از ۶۱۳ میلیون از توکن‌های Open Ocean نیز عرضه عمومی شده است و حدود ۳۸۷ میلیون توکن دیگر برای عرضه باقی مانده است. در زمان عرضه ارز Open Ocean در ماه می سال ۲۰۱۹، قیمت آن در حدود ۰.۰۳ دلار بود. بر خلاف بسیاری از توکن‌های دیگر، ارز اوپن اوشن تا جولای سال ۲۰۲۰ روند صعودی ملایمی را در پیش گرفت و قیمت آن به ۰.۰۷ دلار رسید.

پس از آن بود که روند صعودی شدیدی را آغاز کرد و در نهایت در آوریل سال ۲۰۲۰ به بالاترین قیمت خود از زمان عرضه یعنی ۱.۹۴ دلار دست پیدا کرد. از آن به بعد بود که روند قیمت ارز دیجیتال اوپن اوشن نزولی شد و تا جولای سال ۲۰۲۱ به قیمت ۰.۴ دلار رسید. در حال حاضر که در ماه‌های پایانی سال ۲۰۲۱ قرار داریم، قیمت ارز OOE در حدود ۱ دلار است. باید منتظر ماند و دید که در آینده چه تغییراتی در قیمت این ارز دیجیتال رقم می‌خورد.

آینده ارز Open Ocean

آنچه که پروژه ارز اوپن اوشن تا به امروز رقم زده است نیز یک اقدام نوآورانه در راستای تسهیل معامله‌گری و همچنین کاهش هزینه‌ای تریدرها است که در نوع خود کاملا شایسته تقدیر است. اما توسعه دهندگان این پروژه به نظر می‌رسد که به آنچه تا کنون کسب کرده‌اند، راضی نیستند و در آینده نزدیک برنامه‌های خوبی را در دست اجرا دارند. از جمله این برنامه‌ها می‌توان به ایجاد بازار مشتقات، سیستم وام‌دهی و سرویس بیمه برای پلتفرم Open Ocean اشاره کرد. با این وجود کلید اصلی موفقیت پروژه اوپن اوشن به تجمیع بیشتر نقدینگی در آینده منوط می‌شود. اگر این مهم با توجه به برنامه‌های در دست اجرا اتفاق بیفتد، می‌توان شاهد پیشرفت‌های چشمگیری در قیمت ارز OOE بود.

سؤالات متداول

۱. پلتفرم اوپن اوشن نقدینگی مورد نیاز خود را از کدام صرافی‌ها تجمیع می‌کند؟

اوپن اوشن به نوعی موتور تجمیع صرافی‌های متمرکز بر بستر صرافی بایننس به شمار می‌رود. نقدینگی در این پلتفرم از طریق صرافی‌هایی مانند پنکیک سواپ، استریت سواپ، برگر سواپ و بیکری سواپ تجمیع می‌شود.

۲. سرمایه‌گذاران اصلی پروژه ارز اوپن اوشن چه کسانی هستند؟

شرکت اوپن اوشن با برخورداری از ۱۶ کارمند ثابت و متخصص در زمینه بلاک‌چین فعالیت می‌کند. تیم مرکزی این پروژه نیز تجربه فعالیت در پروژه‌های مطرحی مانند IBM و اینتل را دارند. صرافی بایننس به عنوان بزرگ‌ترین سرمایه‌گذار و حامی مالی این پلتفرم به شمار می‌رود. همچنین در جریان برنامه افزایش سرمایه‌ای که در این شرکت برگزار شد، شرکت‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشهوری از جملهMulticoin Capital ،CMS Holdings ،Kenetic  و … در این پروژه سرمایه‌گذاری کردند.

۳. کدام زنجیره‌ها در قالب پروژه ارز اوپن اوشن پشتیبانی می‌شوند؟‌

زنجیره‌های مختلفی از جمله اتریوم، بایننس اسمارت چین، ترون، آنتولوژی، پولکادات و سولانا در قالب پلتفرم ارز Open Ocean پشتیبانی می‌شوند.

۴. ارز اوپن اوشن را از کجا بخریم؟

علاوه بر پلتفرم Open Ocean می‌توان از صرافی‌های خارجی مانند بایننس و کوینکس نیز برای خرید ارز Open Ocean استفاده کرد. در داخل کشور نیز صرافی‌هایی مانند بیت برگ این ارز دیجیتال را در لیست معاملات خود قرار داده‌اند.

۵. بهترین کیف پول اوپن اوشن چیست؟

با توجه به اینکه ارز اوپن اوشن مبتنی بر بلاک‌چین اتریوم راه‌اندازی شده است، از تمام کیف پول‌هایی که از این بلاک‌چین پشتیبانی می‌کنند، می‌توان استفاده کرد. کیف پول تراست والت گزینه مناسبی برای این منظور به شمار می‌رود.

کلام پایانی

در این مقاله بررسی کردیم که ارز اوپن اوشن چیست و پلتفرم Open Ocean چه خدماتی را به کاربران ارائه می‌دهد. به زبان ساده با استفاده از این پلتفرم دیگر نیاز نیست که برای پیدا کردن بهترین قیمت یک ارز دیجیتال تک تک صرافی‌ها را چک کنید. این پلتفرم در کسری از زمان این کار را انجام می‌دهد و نتایج را در اختیار شما می‌گذارد. قابلیت بی‌نظیری که از سوی بسیاری از تریدرها مورد استقبال قرار گرفته است. به نظر می‌رسد در آینده باید بیشتر در خصوص ارز OOE بشنویم.