آیا سرمایه‌گذاری روی ارز cake سودآور است؟

سرمایه گذاری مقالات ارز دیجیتال
ارز cake چیست؟ آموزش روش های خرید و فروش آن

شاید با شنیدن کلمه کیک، هوس خوردن یک برش خوشمزه از کیک کاکائویی کرده باشید. پس بروید یک برش کیک و یک لیوان قهوه یا چای آماده کنید و بیایید تا در کنار هم یکی از ارزهای دیجیتال که به همین نام شناخته می‌شود را بررسی کنیم. ارز cake ارز دیجیتال جدیدی است که در سال ۲۰۲۰ پا به دنیای رمزارزها گذاشته است و در همین مدت زمان محدودی که از آغاز به فعالیت آن سپری شده است، توجهات زیادی را به خود جلب کرده است. در ادامه با ما همراه باشید تا آنچه لازم است درباره ارز کیک (cake) بدانید را با هم مرور کنیم.

معرفی پلتفرم پنکیک سواپ PancakeSwap

اگر سابقه فعالیت در بازار رمزارزها را داشته باشید، احتمالاً با نام صرافی‌های غیرمتمرکز آشنا هستید. صرافی غیرمتمرکز محلی است که در آن بدون نیاز به افتتاح حساب کاربری شخصی می‌توان به مبادله ارزهای دیجیتال پرداخت. به عبارت دیگر هیچ مرجعی به عنوان مدیریت کننده یا کنترل کننده معاملات فعالیت نمی‌کند و تمام تبادلات به صورت غیرمتمرکز صورت می‌گیرد. پلتفرم پنکیک سواپ نیز یک صرافی غیرمتمرکز است که با هدف تسهیل فرآیند تبادل توکن‌های استاندارد BEP20 آغاز به کار کرده است.

پلتفرم پنکیک سواپ PancakeSwap

عملکرد صرافی پنکیک سواپ تقریباً مشابه با دو صرافی دیگر به نام‌های یونی سواپ و سوشی سواپ است و حتی رابط کاربری این صرافی‌ها نیز شباهت‌های زیادی با یکدیگر دارند. آنچه پنکیک سواپ را از دو صرافی دیگر مجزا می‌کند، مکانیزم عملکرد آن‌ها است که در ادامه بیشتر در این زمینه توضیح داده می‌شود.

پلتفرم پنکیک سواپ چگونه عمل می‌کند؟

همان‌طور که اشاره شد، مبادلات در بستر پلتفرم پنکیک سواپ به صورت غیرمتمرکز و همتا به همتا صورت می‌گیرد. در این پلتفرم از یک مدل بازارساز خودکار برای تأمین نقدینگی معاملات استفاده می‌شود. به کمک این مدل، سفارش‌های خرید و فروشی که در پلتفرم ثبت می‌شود، به طور مستقیم در یک استخر نقدینگی مطابقت داده می‌شوند و تبادل مورد نظر به این ترتیب انجام می‌شود. توکن منبع این تبادلات از طریق سپرده‌های دیگر کاربران و فرآیند استیکینگ تأمین می‌شود.

منظور از استیکینگ به زبان ساده این است که کاربری در ازای نگهداری از یک ارز دیجیتال پاداش دریافت می‌کند؛ چراکه با نگهداری ارز دیجیتال به پلتفرم کمک کرده است تا در پیشبرد امور خود بهتر عمل کند. توکن اختصاصی پلتفرم پنکیک سواپ همان ارز cake است. آنچه به عنوان پاداش استیکینگ در نظر گرفته می‌شود نیز به صورت ارز کیک (cake) پرداخت می‌شود.

چندین استخر نقدینگی وجود دارد که کاربران می‌توانند در آن مشارکت کنند. در اینجا چند مثال از آن‌ها آورده شده است:

 • Cake-BNB
 • BUSD-BNB
 • BETH-ETH
 • USDC-BUSD
 • USDT-BUSD
 • DAI-BUSD
 • LINK-BUSD
 • TWT-BNB

ارز دیجیتال cake چیست؟‌

ارز cake به عنوان توکن اصلی پلتفرم پنکیک سواپ شناخته می‌شود. زمانی که یک کاربر سرمایه خود را در این پلتفرم نگهداری می‌کند، به ازای هر معامله‌ای که صورت می‌گیرد، تعدادی ارز کیک (cake) به عنوان پاداش استیکینگ به او اختصاص پیدا می‌کند. به همین دلیل چیزی به نام استخراج ارز cake از اساس نداریم و مکانیزم توزیع این ارز دیجیتال کاملاً بر مبنای آن چیزی است که در بالا اشاره شد. پس از تخصیص ارز کیک (cake) به یک کاربرد توسط پلتفرم، صاحب توکن می‌تواند دو استفاده از آن داشته باشد:‌

 • توکن خود را به عنوان وجه سرمایه‌گذاری در استخرهای نقدینگی مخصوص استیکینگ قرار دهد و مجدداً برای کسب توکن‌های جدید سرمایه‌گذاری کند.
 • به میزان برخورداری از ارز cake می‌تواند در تصمیم‌گیری‌های حاکمیت پلتفرم پنکیک سواپ شریک باشد و در رأی‌گیری‌ها شرکت کند.
 • با برگرداندن ارز کیک (cake) به صرافی می‌توانید سود خود را به صورت نقدی دریافت کنید.

چگونه می‌توان از پلتفرم پنکیک سواپ استفاده کرد؟

پلتفرم پنکیک سواپ برخلاف سایر پلتفرم‌های مشابه روی بلاک‌چین اتریوم پایه‌گذاری نشده است. بلکه این پلتفرم روی زنجیره هوشمند بایننس (Binance Smart Chain) ساخته شده است. برای استفاده از این پلتفرم باید به سایت pancakeswap.finance مراجعه کنید. در این سایت ابتدا باید کیف پول خود را به پلتفرم متصل کنید. کیف پول‌های مناسب برای ارز cake را در ادامه معرفی می‌کنیم. نکته مهم در خصوص کیف پول‌های قابل استفاده برای کارکردن با پلتفرم پنکیک سواپ این است که حتی اگر کیف پول مبتنی بر بلاک‌چین اتریوم باشد، باز هم می‌توان از آن استفاده کرد.

این پلتفرم روی زنجیره هوشمند بایننس (Binance Smart Chain) ساخته شده است

در ادامه پس از اتصال کیف پول خود به پلتفرم، باید تأمین نقدینگی لازم برای شروع فعالیت را انجام دهید. برای این منظور استخرهای نقدینگی به شما پیشنهاد می‌شود که در بالا نام آن‌ها را آوردیم. به محض انجام این کار، شما به عنوان یک کاربر در فرآیند دریافت ارز cake به عنوان پاداش تبادلات مالی در پلتفرم، سهیم می‌شوید. در این پلتفرم میزان کارمزد معاملات ۰.۲ درصد است که از بین ۰.۱۷ بین تأمین‌کنندگان نقدینگی و ۰.۰۳ درصد نیز برای سوزاندن سکه توسط پلتفرم ذخیره می‌گردد. علاوه بر آن امکان فارم کردن ارز کیک (cake) پس از تأمین نقدینگی برای شما فراهم می‌شود.

نگاهی مختصر به قیمت ارز cake


ارز کیک (cake) در زمان نگارش این مقاله (تیرماه ۱۴۰۰) در جایگاه ۳۴ در بازار ارزهای دیجیتال قرار دارد. این ارز دیجیتال در زمان عرضه در سپتامبر ۲۰۲۰، چیزی در حدود ۱.۱۲ دلار قیمت داشت. پس از آن تا فوریه سال ۲۰۲۱ این ثبات قیمت در ارز cake به طور کامل حفظ شد. پس از آن یک روند افزایش قیمت با شیب تندی در این رمزارز اتفاق افتاد و در ۳۰ آپریل سال ۲۰۲۱ به سقف قیمتی خود از زمان عرضه یعنی ۴۴.۱۸ دلار دست پیدا کرد. با یک محاسبه سرانگشتی مشخص می‌شود که کمتر از ۲ ماه رشد قیمتی در حدود ۳۸۰۰۰ درصد را تجربه کرده است که عددی خیره‌کننده‌ای است. از آن تاریخ به بعد یک روند نزولی را در پیش گرفته است و در زمان نگارش این مقاله (تیرماه ۱۴۰۰) به کانال ۱۱ دلار وارد شده است.

تحلیلی بر آینده ارز کیک (cake)

پلتفرم پنکیک سواپ کارآمدی خود را به اثبات رسانده است و در طول یک سال اخیر توانسته است که جایگاه خود را در بازار رمزارزها به خوبی تثبیت کند. البته با توجه به رشد قیمتی خیره کننده آن در سال ۲۰۲۱، به نظر می‌رسد تا انتهای سال جاری میلادی روند آرامی را در پیش بگیرد و در یک محدوده رنج به نوسان بپردازد. ناگفته نماند که آینده ارز cake کاملاً وابسته به آینده زنجیره هوشمند بایننس است. با این وجود کارشناسان معتقدند که در سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ باید منتظر روزهای خوشی برای ارز کیک (cake) باشیم.

کلام پایانی

در این مقاله بررسی کردیم که ارز دیجیتال cake چیست. همچنین تلاش کردیم تا تحلیل نسبتاً جامعی از عملکرد پلتفرم پنکیک سواپ را ارائه کنیم. اگر قصد خرید ارز cake را دارید، حتماً افق سرمایه‌گذاری خود را بلندمدت تعریف کنید. این نکته از دو جهت قابل استدلال است. نخست آنکه حفظ سرمایه در پلتفرم پنکیک سواپ به معنای سهیم شدن در پاداش مبادلاتی است که در پلتفرم صورت می‌گیرد و همچنین در دو سال آینده پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که بار دیگر روند افزایش قیمت خیره‌کننده خود را در پیش بگیرد. با این وجود، تمام آنچه در مقاله اشاره شد، به هیچ عنوان قطعی نیست و لازم است که سرمایه‌گذاران قبل از خرید ارز کیک (cake) بررسی‌های لازم در این زمینه را انجام دهند.

سوالات متداول

1

کدام کیف پول‌های دیجیتال برای نگهداری ارز cake مناسب هستند؟

کیف پول‌ دیجیتالی که به زنجیره هوشمند بایننس متصل هستند، گزینه‌های مناسبی برای نگهداری ارز کیک (cake) به شمار می‌روند. برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

 • متامسک MetaMask
 • تراست والت TrustWallet
 • توکن پاکت TokenPocket
 • والت کانکت WalletConnect

 

2

بهترین صرافی‌ها برای خرید ارز کیک (cake) کدام‌اند؟

در حال حاضر صرافی‌های بایننس، هات بیت، کوین‌بیس، کوکوین(Kucoin)، پنکیک سواپ، کوین‌ایکس، بیت مارت و Hoo به عنوان صرافی‌هایی شناخته می‌شوند که از معاملات خرید و فروش ارز cake پشتیبانی می‌کنند.

3

آیا ارز دیجیتال کیک قابل استخراج است؟

خیر، ارز کیک (cake) جزء رمزارزهایی است که قابلیت استخراج ندارند.

4

چه کسانی به عنوان بنیان‌گذاران ارز کیک (cake) شناخته می‌شوند؟

سایت‌های معتبری مانند CoinMarketCap بنیان‌گذاران این ارز دیجیتال را ناشناس عنوان کرده‌اند. همچنین زمان آغاز به کار ارز cake سپتامبر سال 2020 میلادی است.

5

قرعه‌کشی ارز دیجیتال cake چیست؟‌

هر 6 ساعت یکبار تعداد 10 ارز کیک در این پلتفرم به صورت قرعه‌کشی بین تامین‌کنندگان نقدینگی توزیع می‌شود. هر بلیت قرعه‌کشی شامل تعدادی عدد تصادفی است که اگر پس از اعلام نتیجه قرعه‌کشی با کد بلیت مطابقت داشته باشد، 50 درصد از کل جایزه به فرد صاحب بلیت اختصاص پیدا می‌کند.

6

آنچه پلتفرم پنکیک سواپ را از دیگر پروژه‌های بازار رمزارزها متمایز می‌کند، چیست؟

آنچه به عنوان وجه تمایز پلتفرم پنکیک سواپ قابل اشاره است، عبارت‌اند از:‌

 • استفاده از مدل بازار ساز خودکار (AMM)
 • راه‌اندازی روی زنجیره هوشمند بایننس به جای بلاک‌چین اتریوم
 • امکان کسب سود برای کاربران از طریق تأمین مالی استخرهای نقدینگی

مقاله مرتبط: ارز وینک چیست؟

امتیاز شما به این محتوا

3.6 / 5. 9

میانگین امتیازات: 3.6/5
تعداد امتیاز: 9
در بهترین صرافی های ارزدیجیتال با تخفیف کارمزد ثبت نام کنید.
دیدگاه خود را به اشتراک گذارید
حتما نظرت رو برای ما و دیگران بنویس
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو
جستجو
ورود/ ثبت نام
ارسال مجدد
درخواست مشاوره