چگونه ارز دیجیتال بخریم؟ این یکی از سؤالات ابتدایی است که هر معامله‌گر تازه‌واردی به بازار کریپتوکارنسی مطرح می‌کند. ارزهای دیجیتال دارایی‌های فیزیکی نیستند و می‌توان آن‌ها را پول مجازی تعریف کرد؛ بنابراین، تمام فرایند خرید و فروش آن‌ها نیز در بستر اینترنت و به صورت مجازی انجام می‌شود. هرچند این امکان وجود دارد که بدون نیاز به هیچ واسطه‌ای به خرید و فروش رمزارز با دیگران بپردازید؛ اما مطمئن‌ترین راه، استفاده از صرافی‌های ارز دیجیتال است. در ادامه، آموزش خرید ارز دیجیتال در ایران را آماده کرده‌ایم. تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

برای خرید و فروش ارز دیجیتال به چه چیزی نیاز داریم؟

آخرین آمارها حاکی از آن است که تعداد ایرانیان فعال در بازار کریپتوکارنسی از ده میلیون نفر فراتر رفته است. این عدد با توجه به جمعیت ۸۵میلیون نفری ایران به‌خوبی نشان می‌دهد که تعداد زیادی از مردم وارد بازار ارزهای دیجیتال شده‌اند. قبل از هر چیز، باید به این سؤال پاسخ دهیم که برای خرید فروش ارز دیجیتال چه پیش‌نیازی وجود دارد. به‌طور کلی، پیش‌نیاز فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد که عبارت‌اند از:

۱. پیش‌نیاز نرم‌افزاری خرید و فروش ارز دیجیتال

برای ورود به بازار کریپتوکارنسی، باید حتماً دانش خود را از ماهیت ارزهای دیجیتال تقویت کنید. کریپتوکارنسی بازار مالی جوانی با قدمت کمتر از دو دهه است که در این مدت، روزهای پُرفرازونشیبی را سپری کرده است. تعداد ارزهای دیجیتال در این بازار به چند هزار کوین و توکن رسیده است؛ به همین دلیل، برای فعالیت در این بازار باید حتماً دانش بنیادی خود را درباره آن ارتقا دهید. ما در کلینیک سرمایه مقاله‌های متعددی برای آموزش ارزهای دیجیتال آماده کرده‌ایم که با مطالعه آن‌ها می‌توانید به اطلاعات ارزشمندی دست پیدا کنید.

موضوع دیگری که باید به‌عنوان مهارت‌های نرم قبل از ورود به بازار ارزهای دیجیتال در نظر بگیرید، تحلیل تکنیکال است. نوسانات قیمت در بازار رمزارزها بیش از هر بازار مالی دیگری رخ می‌دهد؛ ازاین‌رو، هنر پیش‌بینی قیمت با استفاده از نمودار قیمت اهمیت بسیار زیادی دارد. برای این منظور، باید به تحلیل تکنیکال تسلط کافی داشته باشید. کلینیک سرمایه برای این هدف نیز تدارک لازم را دیده است. دوره تحلیل تکنیکال مقدماتی و پیشرفته کلینیک سرمایه برای علاقه‌مندان به فعالیت در بازارهای مالی گوناگون، ازجمله کریپتوکارنسی، آماده شده است. شما عزیزان با شرکت در این دوره می‌توانید به اندازه کافی با تحلیل تکنیکال آشنا شوید.

۲. پیش‌نیاز سخت‌افزاری خرید و فروش ارز دیجیتال

در ادامه بحث چگونه از صرافی ارز دیجیتال بخریم، به پیش‌نیازهای سخت‌افزاری خرید و فروش رمزارز اشاره می‌کنیم. در گام نخست، باید برای انتخاب صرافی و ایجاد حساب کاربری در آن اقدام کنید. در ادامه مطلب، توضیحات بیشتری درباره این موضوع ارائه خواهیم کرد. پس از ایجاد حساب کاربری، سرمایه را به صورت ریال یا ارز دیجیتال واریز کنید تا بتوانید رمزارزها را خرید و فروش کنید.

در کنار موارد یادشده، لازم است از کیف پول ارز دیجیتال برای نگهداری کلیدهای خصوصی دارایی‌های خود استفاده کنید. کیف پول‌های ارز دیجیتال را می‌توان در دو گروه سخت‌افزاری و نرم‌افزاری تقسیم‌بندی کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، پیشنهاد می‌کنیم مقاله کیف پول ارز دیجیتال را مطالعه کنید.

از کدام صرافی ارز دیجیتال بخریم؟

از کدام صرافی ارز دیجیتال بخریم

قبل از پاسخ به این سؤال که چگونه از صرافی ارز دیجیتال بخریم، به این پرسش پاسخ می‌دهیم که چگونه یک صرافی را برای خرید و فروش رمزارز انتخاب کنیم. عوامل متعددی برای ارزیابی پلتفرم‌های معاملات ارزهای دیجیتال وجود دارند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تعداد کاربران صرافی
  • متوسط حجم معاملات روزانه صرافی
  • اجباری نبودن احراز هویت (ویژه صرافی‌های خارجی)
  • امنیت زیاد صرافی
  • پشتیبانی آنلاین و دائمی از کاربران
  • ارائه ارزهای دیجیتال متنوع برای کاربران
  • پشتیبانی از ابزارهای معاملاتی متنوع
  • کارمزد معاملات مقرون‌به‌صرفه

برای انتخاب صرافی، باید مجموعه عوامل یادشده را مدنظر قرار دهید. برای مطالعه بیشتر در این زمینه دعوت می‌کنیم مقاله از چه صرافی ارز دیجیتال بخریم را مطالعه کنید. با مطالعه این مطلب تمام نکات لازم برای انتخاب بهترین صرافی ارز دیجیتال را یک‌بار برای همیشه فراخواهید گرفت.

چگونه از صرافی ایرانی ارز دیجیتال بخریم؟

با توجه به محدودیت دسترسی کاربران ایرانی به دلار و انتقال آن به صورت آنلاین به صرافی‌های خارجی، باید حتماً از صرافی‌های ایرانی استفاده کنید. در پلتفرم‌های معاملاتی ایرانی می‌توانید حساب کاربری خود را با ریال شارژ کنید و سپس برای خرید تتر اقدام کنید. در ادامه، با انتقال تتر به صرافی‌های خارجی می‌توانید به خرید و فروش رمزارز در آن‌ها بپردازید. پیشنهاد می‌کنیم در همین زمینه مقاله بهترین صرافی خرید تتر را نیز مطالعه کنید.

صرافی‌های ایرانی در سال‌های اخیر پیشرفت‌های خوبی کرده‌اند و تعداد آن‌ها نیز افزایش چشمگیری یافته است. می‌توانید پس از انتخاب صرافی، برای ثبت نام و ایجاد حساب کاربری در آن اقدام کنید. برای این منظور، فقط به ایمیل فعال یا شماره تلفن همراه فعال تحت مالکیت خودتان نیاز دارید. پس از آن، لازم است فرایند احراز هویت را پشت سر بگذارید تا اجازه خرید و فروش رمزارز به شما داده شود. برای احراز هویت نیز علاوه بر اطلاعات هویتی و بانکی، باید فرایند احراز چهره را هم پشت سر بگذارید.

پس از آن، می‌توانید با استفاده از کارت‌های بانکی، حساب کاربری خود را با ریال شارژ کنید. سپس با استفاده از ریال برای خرید ارز دیجیتال مدنظرتان اقدام کنید. بسته به نوع صرافی، گزینه‌های مختلفی برای خرید و فروش رمزارز وجود دارد. علاوه بر بازارهای ریالی، در صرافی‌های ایرانی بازار تتر نیز وجود دارد؛ به این معنی که برای خرید رمزارز می‌توانید از تتر نیز استفاده کنید.

برای خرید و فروش رمزارز در صرافی باید سفارش خود را بر اساس نوع ارز دیجیتال، قیمت و تعداد آن ثبت کنید. در ادامه، باید منتظر بمانید تا مشتری دیگری سفارش متناظر با آن را ثبت کند و معامله به جریان بیفتد. البته در برخی از پلتفرم‌های معاملاتی امکان خرید و فروش ارز دیجیتال به صورت فروشگاهی نیز وجود دارد؛ به این معنی که مستقیم با صرافی وارد معامله می‌شوید.

چگونه از صرافی خارجی ارز دیجیتال بخریم؟

خرید ارز دیجیتال از صرافی خارجی

در ادامه پاسخ به این پرسش که چگونه از صرافی ارز دیجیتال بخریم، باید به سراغ پلتفرم‌های معاملاتی خارجی برویم. نکته اول در انتخاب صرافی خارجی آن است که حتماً به سراغ پلتفرم‌هایی بروید که احراز هویت در آن‌ها اجباری نیست. درباره این موضوع می‌توانید مقاله صرافی بدون احراز هویت را مطالعه کنید. بررسی‌های گروه کارشناسی کلینیک سرمایه نشان می‌دهد در حال حاضر بهترین صرافی خارجی برای ایرانی‌ها، صرافی BingX است. شما عزیزان برای ثبت نام در این صرافی می‌توانید از لینک زیر استفاده کنید تا از تخفیف دائمی در پرداخت کارمزد معاملات خود بهره مند شوید.

bingx logo
صرافی بینگ ایکس
۴.۸
دسترسی به بازار کریپتو و فارکس
اتصال به تریدینگ ویو و متاتریدر ۵
پشتیبانی فارسی
ثبت‌نام به همراه تخفیف کارمزد

پس از ثبت نام در صرافی خارجی باید برای شارژ حساب کاربری خود، ارز دیجیتال (معمولاً تتر) را از صرافی ایرانی به آن منتقل کنید. ادامه فرایند خرید و فروش ارز دیجیتال در پلتفرم‌های معاملاتی خارجی شبیه به صرافی‌های ایرانی است. این صرافی‌ها نیز بازارهای معاملاتی گوناگونی بر حسب تتر، بیت کوین یا ارزهای دیجیتال دیگر در اختیار کاربران قرار می‌دهند. در صرافی‌های خارجی علاوه بر معاملات اسپات، معمولاً از معاملات فیوچرز ارز دیجیتال نیز پشتیبانی می‌شود.

سؤالات متداول

۱. بهترین صرافی خارجی برای ایرانیان کدام است؟

بررسی‌های گروه کارشناسی کلینیک سرمایه نشان می‌دهد بهترین صرافی برای ایرانی ها در سال ۲۰۲۳، صرافی بینگ ایکس است.

۲. کارمزد معامله ارز دیجیتال در صرافی‌ها چقدر است؟

هر صرافی کارمزدهای اختصاصی برای معاملات تعیین می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، پیشنهاد می‌کنیم مقاله کارمزد صرافی‌های ارز دیجیتال را مطالعه کنید.

۳. بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی کدام است؟

برای دریافت پاسخ این سؤال دعوت می‌کنیم مقاله ده صرافی برتر ارز دیجیتال در ایران را مطالعه کنید.

کلام پایانی

در این مطلب به پرسش مهمی پاسخ دادیم: چگونه از صرافی ارز دیجیتال بخریم؟ گزینه‌های مختلف ایرانی و خارجی بین صرافی‌ها برای خرید و فروش رمزارز وجود دارند. لازم است حداقل در یک صرافی ایرانی و در یک صرافی خارجی حساب کاربری داشته باشید؛ به این ترتیب، می‌توانید فرایند تبدیل دارایی خود را از ریال به ارز دیجیتال و برعکس، به‌راحتی و بدون دردسر انجام دهید. در پایان، تأکید می‌کنیم که معامله کردن در بازار ارزهای دیجیتال با ریسک زیادی همراه است؛ بنابراین، حتماً قبل از ورود به این بازار، دانش تحلیل تکنیکال و فاندامنتال خود را درباره ماهیت ارزهای دیجیتال تقویت کنید؛ به این ترتیب، می‌توانید به کسب موفقیت در این بازار امیدوار باشید.