هنگامی که صحبت از بازارساز خودکار (AMM) به میان می‌آید، برخی از نمونه‌های برجسته بازارسازهای خودکار مانند PancakeSwap یا Uniswap به ذهن خطور می‌کنند. آیا تاکنون از خود پرسیده‌اید که بازارساز خودکار برجسته اکوسیستم کازماس (Cosmos) چیست؟ در این مقاله، قصد داریم تمام جزئیات مربوط به پروتکل Osmosis، اولین بازارساز خودکار اکوسیستم کازماس و توکن حاکمیتی آن، ارز دیجیتال OSMO را با هم بررسی کنیم.

پروتکل اسموسیس (Osmosis)

اسموسیس، نوعی پروتکل سازنده بازارساز خودکار میان‌زنجیره‌ای در اکوسیستم کازماس است که با استفاده از فریم‌ورک Cosmos SDK (نوعی فریم‌ورک متن‌باز برای ساخت بلاک‌چین‌های عمومی دارای چندین دارایی و با الگوریتم اجماع گواه اثبات سهام و همچنین بلاک‌چین‌های دارای مجوز با مکانیزم اجماع اثبات اعتبار) ساخته شده است و به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد بازارسازهای خودکار سفارشی خود را طراحی کنند و به کار گیرند.

اسموسیس یکی از اولین بازارسازهای خودکار مبتنی بر اکوسیستم کازماس است. ارزش بازار کازماس، آن را بین سی پروژه برتر ارزهای دیجیتال قرار داده است؛ بنابراین، ظرفیت رشد اسموسیس در آینده بسیار زیاد است. در طراحی اسموسیس از Balancer، Uniswap و Curve Finance الهام گرفته شده است؛ به همین دلیل، مزایای هر سه بازارساز خودکار را دارد.

نحوه عملکرد پروتکل اسموسیس

پروتکل اسموسیس چگونه کار می کند

اگر قصد دارید ارز دیجیتال OSMO بخرید، بهتر است کمی بیشتر با نحوه عملکرد پروتکل Osmosis آشنا شوید. این پروتکل از همان ابتدا دارای قابلیت IBC بود (پروتکل ارتباط بین بلاکچینی یا Inter‐Blockchain Communication Protocol ــ به‌اختصار IBC ــ یک پروتکل متن‌ باز برای انتقال پیام‌ میان دفاتر کل توزیع‌شده مستقل است که هدف از آن، ایجاد اتصال بین بلاکچین‌های مختلف است) که به آن اجازه می‌دهد به کل اکوسیستم زنجیره کاسموس متصل شود. اواخر امسال پس از یکپارچه‌سازی دارایی‌های بومی کازماس، Osmosis با زنجیره‌های بدون قابلیت ارتباط بین بلاکچینی یکپارچه‌سازی می‌شود.

بیشتر بخوانید: دفتر کل توزیع شده (Distributed Ledger) چیست؟

اسموسیس به شما اجازه می‌دهد تعادل بهینه را برای منحنی‌های پیوند در استخرهای نقدینگی مختلف بیابید. به عبارت دیگر، یونی سواپ الگوریتم خود را بر اساس فرمول مقدار ثابت تنظیم می‌کند. این فرمول به صورت زیر نشان داده می‌شود:

X * Y = K (K عدد ثابت)

درحالی‌که اسموسیس، این فرمول را با اعمال تغییری به صورت X * Y = Z  (Z عدد متغیر) استفاده می‌کند.

قابلیت‌های پروتکل Osmosis

از لحاظ فنی، اسموسیس نوعی بلاکچین با الگوریتم اجماع اثبات سهام به همراه یک اپلیکیشن صرافی غیرمتمرکز است که به‌ویژه برای بلاکچین‌های با قابلیت IBC طراحی شده است. در ادامه، برخی از ویژگی‌های کلیدی این پروتکل را بررسی می‌کنیم.

قیمت میانگین وزنی زمانی (TWAP) متغیر

قیمت میانگین موزون‌شده با زمان، الگوریتمی شناخته‌شده است که بر اساس میانگین وزنی قیمت عمل می‌کند و با معیار زمانی تعریف می‌شود. این الگوریتم معمولاً برای اجرای سفارش‌های بزرگ استفاده می‌شود و می‌تواند نوسانات کوتاه‌مدت قیمت یا دستکاری هکرها را حذف کند. یونی سواپ اولین بازارساز خودکاری بود که از این روش استفاده کرد. این در حالی است که اسموسیس برای جلوگیری از خطرات آربیتراژ، از روش قیمت میانگین وزنی زمانی متغیر، بر اساس نوسانات بازار استفاده می‌کند که سود کاربران را افزایش می‌دهد.

مشوق‌های تأمین نقدینگی

اسموسیس به اشخاص ثالث اجازه می‌دهد به‌راحتی مکانیسم‌های تشویقی را به استخرهای نقدینگی اضافه کنند. این مکانیسم‌های تشویقی ابزاری برای ارائة پاداش به کاربران به‌منظور انجام فعالیت‌های خاص درون شبکه بلاکچین محسوب می‌شوند.

استخرهای نقدینگی انعطاف‌پذیر

اسموسیس کاملاً به پلتفرم Balancer شبیه است و به شما اجازه می‌دهد نقدینگی خود را به‌طور انعطاف‌پذیر به استخرهایی با نسبت‌های مختلف (۳۴/۶۶، ۱۰/۹۰، ۵۰/۵۰) ارائه دهید. چنین نوآوری‌هایی به ظهور استراتژی‌های بازارسازی خودکار جدید و مناسب‌تر برای بازارهایی مانند DeFi منجر می‌شود که به‌سرعت در حال تغییرند.

بیشتر بخوانید: DeFi چیست؟

در حال حاضر، فقط می‌توانید دو توکن به استخرهایی مانند Uniswap اضافه کنید؛ زیرا برخلاف اتریوم، استفاده از توکن‌ها در اکوسیستم Cosmos همچنان کم است؛ در نتیجه، افزودن توکن‌های بیشتر به استخرهای نقدینگی، اقدامی پرریسک خواهد بود.

همان‌طور که اکوسیستم Cosmos بالغ می‌شود، معتقدیم Osmosis نیز در به‌روزرسانی‌های بعدی خود ویژگی‌های جدیدی را در نظر خواهد گرفت که به کاربران اجازه می‌دهد دارایی‌های بیشتری را به استخرهای نقدینگی اضافه کنند.

سوپر فلوئید استیکینگ (Superfluid Staking)

در صنعت سنتی DeFi، باید بین دو روش کسب بازده، یعنی:

 • استیکینگ که پروتکل را حفظ می‌کند؛
 • نقدینگی که ثبات بازارساز خودکار را تأمین می‌کند؛

فقط یکی را انتخاب می‌کردید؛ اما پلتفرم ارز دیجیتال OSMO، پیش‌گام قابلیتی به نام Superfluid Staking شد. با معرفی این قابلیت، می‌توانید از رمزارز OSMO هم‌زمان برای استیکینگ و نقدینگی، بدون ایجاد هرگونه معاوضه داخلی در شبکه (امنیت برای نقدینگی) استفاده کنید.

بنابراین، تأمین‌کننده نقدینگی یا سهام‌دار در اسموسیس، هم از ارائه نقدینگی و هم از سهام‌داری، بازده دریافت می‌کند. این در حالی است که در پلتفرم‌های دیگر باید بین این دو روش، فقط یکی را انتخاب کنید. برای مثال، فرض کنیم در یک استخر OSMO-AKT نقدینگی وارد کرده‌اید. در این صورت، توکن‌های نقدینگی آن استخر را دریافت می‌کنید و می‌توانید آن‌ها را به‌منظور ایمن کردن شبکه‌های Osmosis و Akash، استیک کنید؛ بنابراین، هم از پاداش توکن سهام‌داری و هم از پاداش استیکینگ، بازده دریافت می‌کنید.

نحوه استفاده از اسموسیس

چند راه برای استفاده از اسموسیس وجود دارد و با بررسی هزینه‌های موجود در شبکه، می‌توانیم این روش‌ها را به‌راحتی شناسایی کنیم. به‌طور کلی، با سه دسته هزینه در اسموسیس مواجه می‌شوید:

 1. هزینه تراکنش: در صورت انجام تراکنش در شبکه، باید هزینه تراکنش را پرداخت کنید. این هزینه متغیر و بر اساس هزینه‌های ذخیره‌سازی، محاسباتی و حداقل کارمزد شبکه تعیین می‌شود. هزینه‌های دریافتی بین سهام‌داران OSMO و اپراتورهای اعتبارسنجی توزیع می‌شوند.
 2. کارمزد سواپ: در صورت سواپ دارایی در DEX، باید کارمزد سواپ را بپردازید که بر اساس پارامترهای هر استخر نقدینگی و اندازه معامله، تعیین می‌شود. کارمزدهای دریافتی به تناسب بین تأمین‌کنندگان نقدینگی آن استخر توزیع می‌شود.
 3. هزینه خروج نقدینگی: فرض کنیم می‌خواهید نقدینگی خود را از استخری خارج کنید. برای این کار، ابتدا باید هزینه خروج از آن استخر را پرداخت کنید. سپس توکن نقدینگی سوزانده می‌شود و ارزش آن بین تأمین‌کنندگان باقی‌مانده توزیع می‌شود.

بنابراین، می‌توانید از صرافی غیرمتمرکز اسموسیس برای تعویض توکن‌های سازگار با IBC، مانند ATOM، ION، AKT، LUNA و زنجیره‌های سازگار دیگر مانند CRO استفاده کنید.

تأمین نقدینگی در اسموسیس

در روند تأمین نقدینگی، سرمایه خود را به یک استخر اضافه می‌کنید و کارمزد سوآپ استخر (که مالک استخر معمولاً آن را حدود ۰/۳ درصد تعیین می‌کند) و توکن‌های نقدینگی مربوط به آن استخر را دریافت می‌کنید.

اسموسیس، به پروژه‌های دیگر این امکان را می‌دهد که مکانیسم‌های تشویقی را به استخرها اضافه کنند. برای مثال، اگر استخر Cosmos Hub Community بخواهد برای جفت رمزارز ATOM-stablecoin انگیزه نقدینگی ایجاد کند، می‌تواند با استفاده از ماژول تشویقی داخلی Osmosis، پاداش‌هایی در قالب ATOM توزیع کند.

هدف از ارائه این مشوق‌ها، تأمین نقدینگی بلندمدت است. برای مثال، پروژه می‌تواند مشوق‌های بیشتری را به کسانی اختصاص دهد که برای مدت زمان بیشتری توکن‌های نقدینگی خود را قفل می‌کنند.

استیکینگ ارز دیجیتال OSMO

استیکینگ را می‌توان از طریق Keplr، کیف پول اولیه اکوسیستم Cosmos و پروژه Osmosis انجام داد.

رأی‌گیری حاکمیتی اسموسیس

رأی‌گیری حاکمیتی، شیوه‌ای است که پروژه‌های غیرمتمرکز بر اساس آن اداره می‌شوند. دارندگان توکن OSMO می‌توانند از طریق کیف پول Keplr در رأی‌گیری‌های حاکمیتی شرکت کنند.

تیم پروژه OSMOSIS

 • سانی آگاروا (Sunny Aggarwa) (بنیان‌گذار): آگاروا در سال ۲۰۱۷ در سمت پژوهشگر در Tendermint فعالیت می‌کرد. او در سال ۲۰۱۸، Sikka را تأسیس کرد؛ نوعی شرکت زیرساخت بلاکچین با تمرکز بر مشارکت در پروتکل‌ها و شبکه‌های اینترنت غیرمتمرکز.
 • جاش لی (Josh Lee) (بنیان‌گذار): لی همکار آگاروا در Tendermint بود. سپس Chainapsis را تأسیس و بعدها کیف پول Keplr را معرفی کرد.

نقشه راه اسموسیس

نقشه راه ارز osmo

Osmosis زنجیره‌های دارای قابلیت IBC را به هم متصل می‌کند. این پروتکل همچنین برنامه‌هایی برای پیاده‌سازی یک پل ETH در اواخر سال جاری دارد. (از طریق پل بلاکچین می‌توانید دارایی‌ها یا اطلاعات خود را بین دو اکوسیستم مختلف بلاکچین منتقل کنید.)

توکن OSMO

رمزارز OSMO، توکن حاکمیتی اسموسیس است. توکن OSMO فقط میان فعالان شبکه توزیع می‌شود که با اختصاص منابع، از موفقیت شبکه Osmosis پشتیبانی می‌کنند؛ فعالانی مانند تأمین‌گنندگان نقدینگی، توسعه‌دهندگان، سهام‌داران و غیره. رمزارز OSMO هیچ فروش ازپیش‌تعیین‌شده‌ای نخواهد داشت.

موارد کاربرد ارز دیجیتال OSMO

رمزارز OSMO، توکن بومی و زیربنای کل پروتکل اسموسیس است و همه‌چیز از تخصیص پاداش استخراج نقدینگی تا کارمزد مبادله در شبکه را تسهیل می‌کند.

OSMO، به‌عنوان توکن حاکمیتی، به دارندگان امکان می‌دهد درباره جهت استراتژیک پروژه تصمیم بگیرند. می‌توان از آن برای رأی‌گیری درباره ارتقای پروتکل، تخصیص پاداش‌های استخراج نقدینگی برای استخرهای نقدینگی خاص و تعیین کارمزد مبادله در شبکه استفاده کرد.

همچنین می‌توانید منحصراً از توکن OSMO، هم برای استیکینگ و هم تأمین نقدینگی، هم‌زمان استفاده کنید.

توکنومیک رمزارز OSMO

ابتدا، عرضه اولیه صد میلیونی OSMO بین دریافت‌کنندگان ایردراپ و ذخیره استراتژیک تقسیم شد.

اوسموسیس رویدادهایی به نام «Daily Epochs» دارد که در آن‌ها توکن‌های بیشتری توزیع می‌کند. توکن‌های جدید منتشرشده به شرح زیر توزیع می‌شوند:

 • پاداش استیکینگ: ۲۵ درصد
 • سهم گروه توسعه‌دهنده: ۲۵ درصد
 • پاداش استخراج نقدینگی: ۴۵ درصد
 • استخرهای شبکه: ۵ درصد

ویژگی‌های دیگر ارز دیجیتال OSMO عبارت است از:

عرضه اولیه: صد میلیون OSMO

حداکثر عرضه: یک میلیارد OSMO

میزان عرضه کنونی: ۱۸۶ میلیون OSMO

بر اساس طرح تورمی رمزارز OSMO، درمجموع، ۳۰۰ میلیون توکن در سال اول توزیع خواهد شد. پس از یک سال، این میزان ۳۳ درصد کاهش می‌یابد و درنتیجه، درمجموع ۲۰۰ میلیون توکن در سال دوم منتشر می‌شود. در سال سوم، این میزان به مجموع ۱۳۳ میلیون توکن می‌رسد. این روال ادامه دارد، تا زمانی که یک میلیارد توکن ازپیش‌تعیین‌شده توزیع شوند.

تاریخچه قیمت OSMO


ارز دیجیتال OSMO در ابتدای عرضه در اوایل ماه اکتبر سال ۲۰۲۱، با اقبال خوبی روبه‌رو شد. این ارز در ماه اول، رشدی ۳۰ درصدی داشت و از قیمت اولیه ۵/۱ دلار به ۶/۶ دلار رسید. با پشت سر گذاشتن نوسانات بازار، به روند صعودی خود ادامه داد و تنها دو ماه بعد، در اوایل سال ۲۰۲۲، با نشان دادن رشدی ۶۰ درصدی به ارزش ۱۰/۷۵ دلار رسید. در این برهه، OSMO به سقف تاریخی خود نزدیک شده بود؛ اما نتوانست به آن دست یابد. درگیر نوسانات بازار شد، قیمتش برای مدتی با روند نزولی همراه شد و به جایگاه قبلی خود، یعنی کانال شش دلار بازگشت.

این پایان روند صعودی OSMO نبود، یک ماه پس از سقوط به کانال شش‌دلاری، رمزارز OSMO دوباره روند صعودی خود را پیش گرفت و با گذشت یک ماه، در اوایل مارس ۲۰۲۲ به سقف تاریخی خود، یعنی قیمت ۱۱/۲ دلار رسید. با اینکه این ارز دیجیتال حتی در زمان سقوط شدید بازار رمزارز توانست روند صعودی خود را تا حدی حفظ کند، بااین‌حال، در نهایت با بقیه بازار همسو شد و شیب منفی به خود گرفت و از آن زمان تاکنون، به روند نزولی خود ادامه داده است. با ادامه روند نزولی، توکن OSMO امروز با قیمت ۱/۱ دلار معامله می‌شود.

سؤالات متداول

۱.     توکن OSMO را از کجا بخریم؟

می‌توانید OSMO را با مبادله مستقیم در وب‌سایت Osmosis دریافت کنید. همچنین صرافی‌های دیگری از قبیل MEXC ،Bitget ،Coinex و…، امکان تبادل OSMO را برای شما فراهم می‌کنند.

۲.     بهترین کیف پول برای خرید ارز دیجیتال OSMO چیست؟

بر اساس اطلاعات اسموسیس، برای تعامل بهتر با پلتفرم باید از کیف پول Keplr استفاده کنید. این کیف پول، مستقیم به اسموسیس مرتبط است و امکان ذخیره کردن و دریافت توکن‌های OSMO را فراهم می‌کند. MetaMask و Trust از کیف پول‌های دیگری هستند که می‌توانید برای خرید رمزارز OSMO از آن‌ها استفاده کنید.

۳.     آیا توکن OSMO سرمایه‌گذاری خوبی است؟

برای یافتن پاسخ این پرسش باید سه جنبه مختلف این ارز دیجیتال را بررسی کنیم که عبارت‌اند از:

 • تیم Osmosis روی دو نکته تمرکز دارد:
 1. قابلیت طراحی بازارساز خودکار سفارشی
 2. یکپارچه‌سازی بین‌زنجیره‌ای DeFi که جریان پول و کاربران بیشتری را در آینده جذب می‌کند.
 • اسموسیس یکی از اولین پروژه‌های بازارساز خودکار اکوسیستم کازماس است؛ بنابراین، در مقایسه با رقبای دیگر خود در این اکوسیستم، جزو پیش‌گامان محسوب می‌شود.
 • ارزش کل قفل‌شده (TVL) اسموسیس در حال حاضر حدود ۱۸۹ میلیون دلار است که در مقایسه با بیشنه خود که پنج ماه پیش ۸/۱ میلیارد دلار بود، با کاهشی ۹۰ درصدی همراه بوده است.

۴.     چه پروژه‌های دیگری مشابه اسموسیس وجود دارند؟

با مشاهده پروژه‌های مشابه، می‌توانید کیفیت اسموسیس و احتمال افزایش ارزش آن در آینده را بررسی کنید. پروژه‌های دیگری که خدمات بازارساز خودکار، مانند Osmosis را ارائه می‌دهند، عبارت‌اند از:

 • اتریوم (Ethereum): Uniswap ،Sushiswap ،Curve و…
 • زنجیره هوشمند بایننس (Binance Smart Chain): PancakeSwap ،Biswap و…
 • سولانا (Solana): Raydium ،Serumswap و…
 • پالیگن (Polygon): Quickswap و…
 • آوالانچ (Avalanche): Pangolin ،Trader Joe و…
 • سلو (Celo): Ubeswap و…

کلام پایانی

به‌عنوان محبوب‌ترین DEX در اکوسیستم کازماس، اسموسیس خود را یکی از اولین اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز این اکوسیستم معرفی کرده است که بسیاری از تازه‌واردان با آن تعامل دارند. بااین‌حال، به نظر می‌رسد مأموریت اسموسیس بسیار فراتر از بودن رکنی اساسی در کاسموس باشد. با داشتن قابلیت اتصال بلاکچین‌های دیگر به شبکه‌ای که در آن، انتقال سریع و ارزان دارایی‌ها امکان‌پذیر است، مسیر پیش روی اسموسیس روشن به نظر می‌رسد.

به‌هرحال، با وجود بسیاری از بازارسازهای خودکاری که به‌تازگی در صنعت DeFi راه‌اندازی شده‌اند، انتخاب یک گزینه برای سرمایه‌گذاری، تصمیم آسانی نیست. اطلاعات دقیق ارائه‌شده در این مقاله درباره اسموسیس و ارز دیجیتال OSMO، در تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری یا سرمایه‌گذاری نکردن در این پروژه، به شما کمک شایانی خواهد کرد. اگر همچنان درباره Osmosis پرسشی دارید، حتماً آن را با ما در میان بگذارید.