یو اس دی کوین چیست؟ مقایسه USDC با تتر

مقالات ارز دیجیتال

یو اس دی کوین چیست؟ بازار رمزارزها پرنوسان‌ترین بازار مالی در سطح دنیاست. بسیاری از ارزهای دیجیتال به‌صورت لحظه‌ای، دچار نوسانات قیمتی با شدت و ضعف‌های مختلف می‌شوند. در مقابل، ارزهای دیجیتالی نیز هستند که قیمت آن‌ها در گذر زمان ثابت باقی می‌ماند. این ارزهای دیجیتال به‌اصطلاح با نام استیبل کوین (Stable Coin) شناخته می‌شوند. یو اس دی کوین دومین استیبل کوین بازار رمزارزها بعد از تتر است. در این مطلب، قصد داریم ارز دیجیتال USDC را نقد و بررسی کنیم. تا پایان با ما همراه باشید.

ارز دیجیتال یو اس دی کوین چیست؟ (USDC)

ارز دیجیتال یو اس دی کوین

ارز دیجیتال یو اس دی کوین با نماد اختصاری USDC نوعی استیبل کوین است که ارزش آن به دلار آمریکا وابسته است. به عبارت دیگر، هر واحد USDC معادل یک دلار آمریکاست. این ارز دیجیتال را شرکت سیرکل (Circle) و صرافی کوین بیس (Coinbase) با همکاری یکدیگر راه‌اندازی کرده‌اند.

USDC را باید نوعی استیبل کوین متمرکز معرفی کنیم که دو شرکت آن را اداره می‌کنند. ارز دیجیتال USDC روی بلاک‌چین‌های مختلفی مانند اتریوم، ترون، الگوراند، سولانا، و … منتشر شده است. این موضوع سبب شده است تا از این استیبل کوین در طیف وسیعی از کاربردها مانند معاملات، وام‌دهی، استیکینگ، و ییلد فارمینگ استفاده شود.

این ارز دیجیتال بعد از تتر رونمایی شد. با وجود عملکرد مناسب تتر در سال‌های گذشته، همواره شائبه‌هایی درباره نحوه توزیع و شفافیت عملکرد آن در بازار مطرح بوده است. همین مسئله سبب ابداع استیل کوین دیگری تحت عنوان یو اس دی کوین شده است. در ادامه این مقاله، بخشی را به مقایسه تتر و یو اس دی کوین اختصاص می‌دهیم.

بنیان‌گذار ارز دیجیتال USDC کیست؟

استیبل کوین USDC را دو شرکت به‌طور مشترک عرضه می‌کنند که عبارت‌اند از:

 • سیرکل (Circle): یکی از شرکت‌های فین‌تک آمریکایی است که در زمینه ارائه خدمات پرداخت و بلاک‌چین فعالیت می‌کند؛
 • کوین بیس (Coinbase): صرافی ارز دیجیتال بزرگ و شناخته‌شده‌ای است.

صرافی کوین بیس از مشهورترین صرافی‌های فعال در بازار است که کاربران زیادی در آن فعالیت می‌کنند. شرکت سیرکل نیز شرکت مالی جهانی در حوزه فناوری است که در طول یک دهه اخیر، سرمایه‌گذاری‌های زیادی در پروژه‌های مرتبط با بلاک‌چین داشته است. در حال حاضر، بخشی از فعالیت‌های این شرکت ایجاد زیرساخت مناسب برای پرداخت و تجارت جهانی با استفاده ارزهای دیجیتال در کشورهای مختلف دنیاست.

سیرکل مسئولیت صدور و مدیریت USDC را بر عهده دارد، درحالی‌که کوین بیس به‌عنوان یکی از شرکای اصلی، در توسعه و ترویج این استیبل کوین نقش دارد. علاوه بر این دو شرکت، تعدادی از شرکت‌ها و سازمان‌ها نیز در توسعه و پشتیبانی از USDC مشارکت دارند. برای مثال، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مرکز بلاک‌چین (Centre): کنسرسیومی غیرانتفاعی که برای ترویج و توسعه یو اس دی کوین تأسیس شده است؛
 • گرنت تورنتون (Grant Thornton): شرکت حسابرسی بزرگی که به‌طور مرتب حسابرسی‌های مستقلی از ذخایر USDC منتشر می‌کند.

تاریخچه ارز دیجیتال یو اس دی کوین

تاریخچه ارز دیجیتال یو اس دی کوین

سیرکل (Circle) و کوین بیس (Coinbase) ارز دیجیتال یو اس دی کوین (USDC) را در سپتامبر ۲۰۱۸ راه‌اندازی کردند. هدف از ایجاد این استیبل کوین ارائه ارز دیجیتالی با ثبات قیمت بود که به دلار آمریکا وابسته باشد. در ادامه، به برخی از نقاط عطف در تاریخچه USDC اشاره می‌کنیم:

 • سپتامبر ۲۰۱۸: انتشار USDC در بستر اتریوم برای اولین بار؛
 • ژوئن ۲۰۱۹: انتشار USDC در بستر ترون برای نخستین بار؛
 • اکتبر ۲۰۲۰: انتشار USDC در بستر الگوراند برای اولین بار؛
 • سپتامبر ۲۰۲۱: انتشار USDC در بستر سولانا برای نخستین بار؛
 • مارچ ۲۰۲۲: عبور مارکت کپ USDC از مرز پنجاه میلیارد دلار برای اولین بار.

از نیمه سال ۲۰۲۲، شاهد کاهش روند عرضه ارز دیجیتال یو اس دی کوین بودیم. این روند تا ابتدای سال ۲۰۲۴ ادامه داشت، به‌طوری که ارزش بازار این استیبل کوین تا محدوده ۲۴ میلیارد دلار هم عقب نشست. با شروع سال ۲۰۲۴، شرکت سیرکل برنامه جدیدی برای احیای این استیبل کوین به‌ کار بسته؛ موضوعی که باعث شده است با گذشت حدود سه ماه از آغاز سال، مارکت کپ این استیبل کوین به سی میلیارد دلار برسد.

پشتوانه ارز دیجیتال USDC چیست؟

ارز دیجیتال USDC با دو نوع دارایی پشتیبانی می‌شود:

۱. ذخایر دلار آمریکا

سیرکل (Circle) معادل هر واحد USDC را به‌صورت دلار آمریکا در حساب‌های بانکی معتبر ذخیره می‌کند. این موضوع تضمین می‌کند که همیشه می‌توان USDC را با دلار آمریکا به‌صورت ۱:۱ تعویض کرد. شرکت‌های معتبری مانند گرنت تورنتون (Grant Thornton)، به‌طور مرتب حسابرسی‌های مستقلی انجام می‌دهند تا صحت ذخایر USDC تأیید شود. ذخایر شرکت سیرکل در صندوق Circle Reserve Fund زیرنظر کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا نگهداری می‌شود.

۲. اوراق بهادار

علاوه بر ذخایر دلار آمریکا، USDC می‌تواند توسط اوراق بهادار با درجه سرمایه‌گذاری مانند بدهی‌های دولتی ایالات متحده نیز پشتیبانی شود. این موضوع به افزایش ثبات و امنیت USDC کمک می‌کند. سیرکل به‌طور شفاف اطلاعات مربوط به نوع و ترکیب اوراق بهادار پشتوانه USDC را منتشر می‌کند. برای مشاهده اطلاعات عرضه ارز دیجیتال یو اس دی کوین، می‌توانید از طریق این لینک در سایت سیرکل، اقدام کنید.

چگونه قیمت USDC روی یک دلار ثابت باقی می‌ماند؟

قیمت USDC به دلار آمریکا وابسته و در حدود یک دلار معامله می شود

شرکت سیرکل (Circle) مسئول توزیع USDC است. این شرکت USDC را به صرافی‌ها، مؤسسات مالی، و دیگر اشخاص و نهادهای متقاضی می‌فروشد. پس از آن هم صرافی‌ها و مؤسسات مالی USDC را به کاربران نهایی می‌فروشند. یکی از نکات مهم که باید درباره یو اس دی کوین بدانید این است که کوین بیس از صرافی‌های اصلی برای عرضه آن در بازار است.

قیمت USDC به دلار آمریکا وابسته است و همیشه باید در حدود یک دلار معامله شود. شرکت سیرکل عرضه و تقاضای بازار را رصد می‌کند و مبتنی‌بر آن، اقدامات لازم برای تثبیت قیمت یو اس دی کوین در دستور کار قرار می‌گیرد. سیرکل از دو مکانیزم اصلی برای تثبیت قیمت USDC استفاده می‌کند:

۱. خرید و فروش USDC در بازار آزاد

 • اگر قیمت USDC از یک دلار بیشتر شود، سیرکل USDC می‌فروشد تا قیمت را کاهش دهد.
 • اگر قیمت USDC از یک دلار کمتر شود، سیرکل USDC می‌خرد تا قیمت را افزایش دهد.

۲. ضرب و سوزاندن یو اس دی کوین

 • سیرکل می‌تواند USDC جدید را ضرب کند و آن‌ها را در برابر دلار آمریکا به فروش برساند؛
 • سیرکل همچنین می‌تواند توکن‌های خریده‌شده را در فرایند توکن‌سوزی از دسترس خارج کند.

مزایا و معایب ارز دیجیتال یو اس دی کوین

مهم‌ترین مزایای ارز دیجیتال USDC عبارت‌اند از:

 • USDC به‌دلیل وابستگی به دلار آمریکا، از نوسانات شدید قیمت در امان است؛
 • شرکت سیرکل به‌طور مرتب حسابرسی‌های مستقلی از ذخایر USDC منتشر می‌کند؛
 • یو اس دی کوین از قراردادهای هوشمند امن و پلتفرم‌های معتبر برای ذخیره‌سازی استفاده می‌کند؛
 • USDC در طیف وسیعی از پلتفرم‌ها و صرافی‌های ارز دیجیتال پشتیبانی می‌شود.

توسعه‌دهندگان ارز دیجیتال یو اس دی کوین معتقدند که استیبل کوینی را ابداع کرده‌اند که کاملاً با دنیای دیجیتال سازگار است. برای پرداخت‌های اینترنتی می‌توانید به‌راحتی از این دارایی استفاده کنید. سرعت انجام تراکنش‌ها با استفاده از یو اس دی کوین، به‌مراتب بیشتر از روش‌های موجود دیگر است. همچنین پروتکل‌های ویژه‌ای برای تأمین امنیت شبکه این ارز دیجیتال در نظر گرفته شده که سبب شده است امنیت کاربران و دارایی آن‌ها به‌طور کامل برآورده شود.

در کنار مزایای گفته‌شده، باید به محدودیت‌ها و معایب این استیبل کوین‌ها نیز اشاره کنیم:

 • یو اس دی کوین را دو شرکت خصوصی (سیرکل و کوین بیس) اداره می‌کنند؛
 • در صورت افت ارزش دلار، ارزش USDC نیز کاهش می‌یابد؛
 • ممکن است در آینده با محدودیت‌های نظارتی در برخی کشورها مواجه شود.

کاربردهای ارز دیجیتال USDC چیست؟

ارز دیجیتال USDC به‌دلیل ثبات قیمت و قابلیت استفاده، در طیف وسیعی از پلتفرم‌ها کاربردهای متنوعی دارد که به برخی از آن‌ها اشاره می‌شود:

 • تبدیل ارز فیات به رمزارز برای ورود به بازار کریپتوکارنسی؛
 • تبدیل رمزارز به ارز فیات برای خروج از بازار کریپتوکارنسی؛
 • خرید و فروش ارزهای دیجیتال؛
 • پلتفرم‌های وام‌دهی؛
 • پلتفرم‌های کشت سود یا ییلد فارمینگ؛
 • انتقال پول به‌صورت الکترونیکی؛
 • انجام تراکنش‌ها در برنامه‌های غیرمتمرکز؛
 • خرید و فروش توکن‌ NFT؛
 • محافظت از دارایی‌ها در برابر تورم.

بلاک‌چین‌هایی که از استیبل کوین USDC پشتیبانی می‌کنند

لیست بلاک‌چین‌هایی که از استیبل کوین USDC پشتیبانی می‌کنند

در زمان نگارش این مطلب، براساس اطلاعات موجود در سایت رسمی عرضه‌کننده استیبل کوین USDC، این ارز دیجیتال در بستر پانزده شبکه بلاک‌چین عرضه می‌شود که عبارت‌اند از:

مقایسه ارز دیجیتال یو اس دی کوین (USDC) با تتر (USDT)

تتر (USDT) و یو اس دی کوین (USDC) دو استیبل کوین محبوب هستند که ارزش آن‌ها به دلار آمریکا وابسته است. هر دو ارز دیجیتال برای معاملات، وام‌دهی، استیکینگ، و کشاورزی استفاده می‌شوند. مهم‌ترین شباهت‌هایی که می‌توان برای این دو استیبل کوین ذکر کرد عبارت‌اند از:

 • ارزش هر دو ارز دیجیتال به دلار آمریکا وابسته است و معمولاً در حدود یک دلار معامله می‌شوند؛
 • هر دو ارز دیجیتال روی بلاک چین‌های مختلفی مانند اتریوم و ترون قابل دسترسی هستند؛
 • هر دو ارز دیجیتال ابزار مناسبی برای محافظت از دارایی‌ها در برابر تورم محسوب می‌شوند؛
 • هر دو استیبل کوین متمرکز هستند.

اولین و مهم‌ترین تفاوت این دو استیبل کوین در ارزش بازار آن‌هاست. در زمان نگارش این مطلب، تتر مارکت کپ بیشتر از صد میلیارد دلار دارد. درحالی‌که یو اس دی کوین دارای ارزش بازار حدود سی میلیارد دلار است. این موضوع به‌وضوح نشان می‌دهد که تقاضا برای خرید و فروش USDC در مقایسه با USDT به‌مراتب بیشتر است. جالب است بدانید که عمده معاملات رمزارزها در آمریکا مبتنی‌بر یو اس دی کوین هستند. درحالی‌که در قاره‌های آفریقا و آسیا بیشتر از تتر استفاده می‌شود.

آینده ارز دیجیتال USDC چگونه خواهد بود؟

آینده ارز دیجیتال USDC

برخلاف ارزهای دیجیتال دیگر که رشد یا کاهش قیمت قیمت آن‌ها، عامل اساسی در افزایش یا کاهش تعداد اعضای جامعه آن‌هاست، برای استیبل کوین‌ها باید به‌دنبال عوامل بنیادی‌تری برای توجیه رشد یا افت عرضه و تقاضای آن‌ها بود. در همین زمینه، برای مثال، یک ارز دیجیتال مانند یو اس دی کوین درصورتی‌که بتواند خود را با بخش بیشتری از معاملات روزمره افراد در سراسر دنیا گره بزند، قطعاً شرایط برای رشد و توسعه جامعه آن فراهم می‌شود.

برای این منظور، توسعه‌دهندگان یو اس دی به‌دنبال آن هستند که وارد همکاری‌های جدیدی با بانک‌های بین‌المللی شوند. به این ترتیب، احتمال دارد این ارز دیجیتال در آینده وارد شبکه بانکی نیز شود که نقش بسیار مهمی در تثبیت موجودیت آن در آینده خواهد داشت.

پیش‌بینی آینده هر ارز دیجیتال از جمله USDC، دشوار است و به عوامل متعددی بستگی دارد. بااین‌حال، با توجه به مزایای USDC و رشد آن در سال‌های اخیر، می‌توان پیش‌بینی‌های مثبتی برای این ارز دیجیتال ارائه داد. برخی از عواملی که می‌توانند در آینده USDC تأثیر بگذارند، عبارت‌اند از:

 • با رشد بازار ارزهای دیجیتال، تقاضا برای استیبل کوین‌ها نیز افزایش خواهد یافت؛
 • اگر مؤسسات مالی بیشتر USDC را بپذیرند، این ارز دیجیتال به‌طور گسترده‌تری استفاده خواهد شد؛
 • با توسعه پلتفرم‌های دیفای، تقاضا برای USDC در این پلتفرم‌ها نیز افزایش خواهد یافت.

برخی از پیش‌بینی‌های مثبت برای USDC عبارت‌اند از:

 • افزایش سهم USDC در بازار استیبل کوین‌ها؛
 • افزایش استفاده از USDC در معاملات، وام‌دهی، استیکینگ، و ییلد فارمینگ؛
 • پذیرش USDC توسط مؤسسات مالی بیشتر؛
 • تبدیل‌شدن USDC به ارز دیجیتال کاربردی برای محافظت از سرمایه در برابر تورم.

بااین‌حال، به این نکته نیز توجه کنید که USDC با ریسک‌هایی نیز مواجه است که عبارت‌اند از:

 • ریسک‌های نظارتی ناشی از تغییر قوانین و مقررات آمریکا؛
 • ریسک‌های مرتبط با شرکت صادرکننده؛
 • ریسک‌های مرتبط با ثبات قیمت.

برای تحلیل آینده یو اس دی کوین در سال ۲۰۲۴، باید به برنامه‌های شرکت سیرکل برای توسعه این استیبل کوین نیز نگاهی بیندازیم. در این لینک می‌توانید نقشه راه سیرکل برای عرضه استیبل کوین USDC را در سال جاری مشاهده کنید.

کلام پایانی

در این مطلب، ارز دیجیتال یو اس دی کوین (USDC) را بررسی کردیم. یو اس دی کوین از نظر ارزش بازار در جمع ده ارز دیجیتال برتر بازار کریپتوکارنسی قرار دارد. میزان عرضه این استیبل کوین در سال ۲۰۲۴ روند صعودی به‌ خود گرفته است. توجه کنید که استیبل کوین‌ها پایگاه مطمئنی برای ایجاد ثبات در بازار رمزارزها به‌شمار می‌روند. وجود این رمزارزها مانند تتر و یو اس دی کوین، در ورود افراد جدید به این بازار نقش بسیار مهمی داشته‌اند. به‌ نظر شما، ارز دیجیتال USDC بار دیگر می‌تواند با USDT رقابت کند؟

سوالات متداول

1

نماد معاملاتی یو اس دی کوین چیست؟

ارز دیجیتال یو اس دی کوین با نماد معاملاتی USDC در بازار خرید و فروش می‌شود. 

2

برای خرید ارز دیجیتال USDC از کدام صرافی‌ها می‌توان استفاده کرد؟

دو صرافی بینگ ایکس و مکسی بهترین گزینه‌ها برای خرید ارز دیجیتال USDC هستند. 

3

کیف پول مناسب برای ذخیره ارز دیجیتال یو اس دی کدام است؟

عمده کیف پول‌های ارز دیجیتال مانند تراست ولت، متامسک، کوینومی، لجر، ترزرو، و … از ارز دیجیتال یو اس دی کوین پشتیبانی می‌کنند. 

4

چه تعداد ارز دیجیتال USDC در گردش است؟

تا نیمه مارس سال 2024، تعداد ارز دیجیتال یو اس دی در گردش حدود سی میلیون توکن است. 

امتیاز شما به این محتوا

5 / 5. 3

میانگین امتیازات: 5/5
تعداد امتیاز: 3
در بهترین صرافی های ارزدیجیتال با تخفیف کارمزد ثبت نام کنید.
دیدگاه خود را به اشتراک گذارید
حتما نظرت رو برای ما و دیگران بنویس
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو
جستجو
ورود/ ثبت نام
ارسال مجدد
درخواست مشاوره