زمانی که صحبت از ارزهای دیجیتال می‌شود، بیشتر افراد دوست دارند بدانند که بهترین ارز دیجیتال برای سود کدام است. بسیاری از ما زمان و تخصص کافی برای شناخت بهترین رمزارزها نداریم و به همین دلیل، نمی‌توانیم به‌آسانی ارز مدنظر را انتخاب کنیم. بازار ارزهای دیجیتال به همان اندازه که پرسود است، می‌تواند زیان‌ده باشد. ازاین‌رو، تصمیم گرفتیم در این مقاله، ارزهایی را معرفی کنیم که ظرفیت خوبی برای رشد دارند و انواع آن‌ها را برای سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت و بلندمدت برشماریم. برای اطلاعات بیشتر در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

چگونه بهترین ارزها را برای کسب سود انتخاب کنیم؟‌

بازار رمزارزها سرمایه‌گذاری بسیار خوبی برای آینده محسوب می‌شود، اما بدون شناخت و بررسی ظرفیت‌های آن کسب سود امکان‌پذیر نیست. رمزارزهای زیادی برای معامله وجود دارند که ممکن است بسیاری از آن‌ها آینده‌ای نداشته باشند. بنابراین، پیش از اقدام به خرید باید آن‌ها را به‌صورت تخصصی بررسی کنید.

برای آنکه بهترین ارز دیجیتال را برای سود بشناسید، ابتدا عواملی نظیر میزان ریسک‌پذیری خود و کوتاه یا بلند‌مدت بودن سرمایه‌گذاری خود را مشخص کنید. از برخی رمزارزها در بلندمدت نتیجه بسیار خوبی حاصل می‌شود، درحالی‌که برخی دیگر برای کوتاه‌مدت مناسب‌اند.

ممکن است ارزی را برای کوتاه‌مدت بخرید که در بازه زمانی کم اصلاً سود خوبی نداشته باشد و برعکس. همچنین، احتمال دارد ارزی را انتخاب کنید که ریسک زیادی داشته باشد، درحالی‌که شما ذاتاً ریسک‌پذیری کمی داشته باشید. در این شرایط نیز احتمالاً نمی‌توانید به هدف مدنظر دست پیدا کنید. درنتیجه، این موضوع جزو اولین نکات بسیار مهم است که در هر نوع سرمایه‌گذاری باید به آن دقت کنید.

ارز دیجیتال پرسود برای ترید روزانه و کوتاه‌مدت

برای افرادی که به‌دنبال کسب سود در زمان بسیار کوتاه‌اند، بهترین روش ترید روزانه است. ارزهای دیجیتال زیادی وجود دارند که می‌توان در این بخش از آن‌ها نام برد، ولی ما به تعدادی از مهم‌ترین آن‌ها در این بخش اکتفا می‌کنیم. در نظر داشته باشید که بازار رمزارزها همواره پیش‌بینی‌ناپذیر است و لازم است پیش از ورود و سرمایه‌گذاری همه جوانب را در نظر بگیرید.

ارزهای پیشنهادی صرفاً نمونه‌هایی‌اند که می‌توانید راجع به آن‌ها تحقیق و راحت‌تر انتخاب کنید.

ارز دیجیتال اوالانچ (AVAX)

اولانچ یکی از ارزهای دیجیتال مناسب سرمایه گذاری و کسب سود است.

از رمزارزهایی که می‌توانید برای سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت روی آن حساب کنید، اولنچ است که با نماد AVAX شناخته می‌شود. بلاک‌چین این پروژه ادعا می‌کند که سریع‌ترین پلتفرم در زمینه قراردادهای هوشمند در حوزه کریپتو را در اختیار کاربران می‌گذارد. هدفی که این شبکه دارد، مشابه آمازون ارزهای دیجیتال است. سازمان‌های بزرگ زیادی هستند که از آمازون برای بهبود عملیات آنلاین خود استفاده می‌کنند.

هدف آوالانچ نیز رسیدن به همین مقصود در زمینه فناوری بلاک‌چین است. از ویژگی‌های خوب این رمزارز می‌توان به منعطف‌بودن، ثبات، و مقیاس‌پذیری اشاره کرد در سال‌های اخیر به‌خوبی آن‌ها را حفظ کرده است. این ارز علاوه بر آنکه برای ترید روزانه گزینه خوبی محسوب می‌شود، در بلندمدت نیز آینده خوبی دارد. براساس پیش‌بینی‌ها احتمالاً تا سال ۲۰۳۰، این ارز قیمت ۱۷۰ دلار را پشت سر می‌گذارد.

ارز دیجیتال سولانا (SOL)

ارز دیجیتال سولانا با نماد SOL یکی از گزینه های مناسب برای کسب سود است.

در حال حاضر، ارز دیجیتال سولانا یکی از سریع‌ترین بلاک‌چین‌ها را دارد و می‌تواند پنجاه هزار تراکنش‌ را در یک ثانیه انجام دهد. این پروژه موفق شده است مسائلی نظیر سرعت تراکنش و مقیاس‌پذیری را حل کند و به همین دلیل، به یکی از رمزارزهای محبوب میان سرمایه‌گذاران تبدیل شده است.

یکی دیگر از دلایل محبوبیت و رشد سولانا، کارمزد کم و توان عملیاتی زیاد است. این رمزارز در طول روز نوسانات زیادی دارد و از همین رو، برای دریافت سود روزانه انتخاب مناسبی است.

ارز دیجیتال بایننس کوین (BNB)

ارز دیجیتال بایننس کوین با نماد BNB یکی از گزینه های مناسب برای سرمایه گذاری کوتاه مدت می باشد.

یکی دیگر از دارایی‌های دیجیتال خوبی که می‌توانید روی آن سرمایه‌گذاری کنید، توکن صرافی بزرگ بایننس است. بسیاری از افراد صاحب‌نظر در این حوزه بر این باورند که BNB‌ ارز بسیار خوبی برای ترید روزانه است. بایننس کوین کاربردهای مختلفی دارد که ازجمله آن‌ها می‌توان به پرداخت کارمزد تراکنش‌ها در صرافی، انجام خرید آنلاین با بایننس کارت، و پرداخت کارمزد تراکنش بر بستر BEP2 و BEP20 اشاره کرد.

ارز دیجیتال شیبا اینو (Shib)

ارز دیجیتال شیبا اینو با نماد SHIB یکی از گزینه های مناسب برای کسب سود کوتاه مدتی است.

ارز دیجیتال شیبا اینو از مواردی بود که سود زیادی را در زمان کمی عاید سرمایه‌گذاران کرد. این رمزارز جزو میم‌کوین‌ها محسوب می‌شود و با وجود نداشتن پشتوانه مطمئن در ابتدای مسیر، رشد زیادی داشت. اگرچه انتظار نمی‌رود این ارز مانند گذشته رشد زیادی داشته باشد، همچنان احتمال کسب سود از آن در بازه زمانی کوتاه وجود دارد.

بهترین ارزها برای سرمایه‌گذاری بلندمدت

یکی از بهترین انواع سرمایه‌گذاری نوع بلندمدت آن است. برای این کار به تخصص نسبتاً زیادی نیاز دارید. اگر جزو افرادی هستید که بخشی از سرمایه خود را تا مدت زمان طولانی لازم ندارید، می‌توانید از این روش استفاده کنید. با این نوع سرمایه‌گذاری تا حداقل یک سال نباید به فکر برداشت پول خود باشید. بنابراین، آن بخش از سرمایه خود را که مطمئن هستید به آن نیازی ندارید، برای خرید یک ارز دیجیتال پرظرفیت در آینده استفاده کنید. در ادامه، تعدادی از این ارزهای دیجیتال را معرفی می‌کنیم.

ارز دیجیتال بیت کوین (BTC)

ارز دیجیتال بیت کوین با نماد BTC یکی از بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری بلند مدت است.

بیت کوین، که اولین ارز دیجیتال شناخته شده است، همچنان بیشترین ارزش بازار را دارد. این رمزارز زیرساخت بسیار باثباتی دارد و امن‌ترین شبکه غیرمتمرکز محسوب می‌شود. بیت کوین از همان سال‌های ابتدایی تا امروز رشد زیادی کرده است و می‌توان به‌منزله سرمایه‌گذاری بلندمدت به آن نگاه کرد. بنابراین، اگر به‌دنبال بهترین ارز دیجیتال برای سود هستید، از بیت کوین غافل نشوید.

ارز دیجیتال اتر (ETH)

ارز دیجیتال اتریوم با نماد ETH یکی از بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری در سال 2023 است.

یکی دیگر از ارزهای دیجیتال قابل توجه اتریوم است که قدرتمندترین جامعه توسعه‌دهندگان را دارد. علاوه بر آن، پروژه‌های بزرگ دیفای با سرمایه قفل‌شده زیاد روی آن کار می‌کنند. این ارز امنیت و ثبات خوبی دارد و جزو رمزارزهای آینده‌دار است. به همین دلیل، به‌عنوان بهترین ارز دیجیتال برای سود در بلندمدت نیز توصیه می‌شود.

ایپ کوین (APE)‌

ارز دیجیتال ایپ کوین با نماد APE یکی از گزینه های مناسب برای کسب سود است.

یکی دیگر از ارزهای دیجیتال محبوب ایپ کوین است که ایفلوئنسرها نیز در رشد آن تأثیر قابل توجهی داشتند. ایپ کوین پروژه‌ متاورسی به‌نام Otherside دارد که البته هنوز قیمت‌گذاری درستی ندارد. توسعه‌دهندگان احتمال می‌دهند شبکه‌ای اصلی را برای این ارز راه‌اندازی کنند. برخی پیش‌بینی می‌کنند که تا پایان این دهه قیمت ایپ ظرفیت آن را دارد که از سیصد دلار نیز بیشتر شود.

ارز دیجیتال کاردانو (ADA)

ارز دیجیتال کاردانو با نماد ADA یکی از بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری بلند مدت است.

یکی دیگر از ارزهای دیجیتال نسل سوم، که احتمالاً اسم آن را شنیده‌اید، کاردانو (Cardano) است. این رمزارزها با هدف از بین بردن مشکلاتی نظیر مقیاس‌پذیری و کارمزد زیاد تراکنش‌ها به‌وجود آمدند. این ارز، که در سال ۲۰۱۵ ایجاد شد، به‌دنبال به‌وجود آوردن تغییراتی در ساختار بازار ارزهای دیجیتال بود.

از ویژگی‌های مهمی که این ارز را متمایز می‌کند این است که با افزایش تعداد کاربران، تعداد پردازش تراکنش‌ها نیز بیشتر می‌شود، زیرا ارزهای دیجیتال نسل سوم محدودیت مقیاس‌پذیری را ندارند. همچنین، کاردانو غیرمتمرکز است و هیچ نهادی آن را کنترل نمی‌کند. علاوه بر این موضوع، شبکه این رمزارز امنیت زیادی دارد که احتمال هک شدن آن را غیرممکن می‌کند. اگر به‌دنبال برنامه بلندمدت برای سرمایه‌گذاری و بهترین ارز دیجیتال برای سود هستید، کاردانو را به فهرست خود اضافه کنید.

نکات مهم انتخاب ارز برای سرمایه‌گذاری

پیش از آنکه برای سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال اقدام کنید، لازم است نکاتی را بدانید و با توجه به آن‌ها معامله کنید. در ادامه، مهم‌ترین موارد را توضیح می‌دهیم.

  • تخصص لازم را کسب کنید

از نکات مهمی که بسیاری از افراد آن را نادیده می‌گیرند، کسب تخصص است. همان‌گونه که برای موفقیت در هر رشته‌ای نظیر پزشکی، مهندسی، هنر، و… باید دانش لازم را به‌دست آورید، برای موفقیت در بازار مالی نیز باید تخصص داشته باشید. درست است که بازار ارز دیجیتال سرشار از فرصت‌های سوددهی است، اما اگر بی‌گدار به آب بزنید، تنها چیزی که نصیب شما خواهد شد زیان است.

بنابراین، پیش از اقدام به سرمایه‌گذاری تا جایی که می‌توانید اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید؛ در غیر این صورت، از کارشناسان و تحلیلگران این حوزه مشورت بگیرید.

  • ریسک‌پذیر باشید

زمانی که صحبت از ارز دیجیتال می‌شود، اولین چیزی که به ذهن افراد می‌رسد سود است، اما این تنها بخشی از واقعیت است، زیرا ریسک بخش جدایی‌ناپذیر بازار مالی است. بین ریسک و بازده رابطه مستقیم وجود دارد. به این معنا که هر اندازه احتمال سود و بازدهی دارایی بیشتر باشد، ریسک آن نیز بیشتر خواهد بود.

بنابراین، پیش از اقدام برای دارایی‌هایی که به‌نظر می‌رسد رشد زیادی خواهند داشت، میزان ریسک‌پذیری خود را نیز بسنجید. سپس با توجه به میزان ریسک خود، میزان سرمایه‌گذاری و نوع آن را مشخص کنید.

  • پولی را سرمایه‌گذاری کنید که با از دست دادن آن مشکلی به‌وجود نیاید

یکی دیگر از موضوعاتی که حتماً باید به آن دقت کنید، میزان سرمایه‌ای است که وارد بازار می‌کنید. پیش از خرید و معامله هر نوع دارایی دیجیتالی از خود بپرسید که آیا با از دست دادن آن، تمام سرمایه‌تان از بین خواهد رفت.‌ اگر دارایی‌ای که خریده‌اید صددرصد زیان‌ده باشد، چه می‌شود؟ باید پولی را وارد کار کنید که حتی اگر تمام آن را از دست دادید، مشکلی برایتان به‌وجود نیاید.

همچنین، به‌هیچ‌وجه پول قرضی یا وام را برای این قبیل سرمایه‌گذاری‌ها استفاده نکنید. اگر تمام سرمایه شما یک میلیون تومان است و پانصد هزار تومان آن را سرمایه‌گذاری می‌کنید، بهتر است استراتژی خود را تغییر دهید، زیرا ممکن است نصف سرمایه خود را به‌طور کامل از دست بدهید.

  • از امنیت کیف پول و حساب کاربری خود مطمئن شوید

آخرین نکته این است که مراقب امنیت کیف پول و حساب کاربری خود باشید. هکرهای زیادی وجود دارند که از ناآگاهی برخی سرمایه‌گذاران، سوءاستفاده و دارایی آن‌ها را از حساب خالی می‌کنند. رمز عبور خود را در چند جای مناسب یادداشت کنید تا در صورت پاک شدن کیف پول ارز دیجیتال به هر علتی، بتوانید حساب خود را بازیابی کنید.

برای امنیت بیشتر حساب صرافی نیز می‌توانید از عواملی نظیر گوگل اوتنتیکتور (google authenticator) و فعال کردن ارسال کد به تلفن همراه و ایمیل استفاده کنید تا دسترسی به آن ساده نباشد.

نکته آخر این است که از باز کردن لینک‌هایی که افراد ناشناس برای شما می‌فرستند خودداری کنید و لینکی را که محتوای آن را نمی‌دانید باز نکنید.

سخن پایانی

در این مقاله بهترین ارز دیجیتال برای سود در بلندمدت و کوتاه‌مدت را معرفی کردیم. ارزهای دیجیتال بسیاری در بازار وجود دارند که امکان بررسی تمام آن‌ها وجود ندارد. به همین دلیل، در این مقاله تعدادی از محبوب‌ترین آن‌ها را معرفی کردیم. درنهایت، بهتر است پیش از اقدام به هر معامله‌ای، به اندازه کافی تحقیق کنید و ریسک آن را بسنجید.